Ať už jste na seznamce první den, nebo již máte své zkušenosti, tyto rady koučky Hany Wolf Vám pomohou k tomu, abyste při seznamování měli úspěch.
Padli jste si do oka, máte se o čem bavit, ale váš vztah je pořád ještě v začátcích. Je tedy velice křehký, a proto je třeba o něj pečovat. Na druhém nám záleží, ale i tak se můžeme dopouštět chyb, o kterých ani nevíme, že děláme. Takový zlozvyk nás ve finále mohou stát vztah, který mohl být hezký. Koučka Hana Wolf Vás upozorní na 5 věcí, které byste rozhodně neměli dělat.
Zlozvyk č. 1: Opakované pozdní příchody
Ano, někdy se to může stát: zaseknete se v zácpě, nejede tramvaj nebo metro, nutně musíte něco vyřídit v práci. Z pozdních příchodů by se ale rozhodně neměl stát pravidelný zlozvyk. Snad nikomu není příjemný pocit, kdy si začne připadat jako na druhé koleji. Jestliže máte tendenci k pozdním příchodům, zeptejte se sami sebe, proč chodíte neustále pozdě? Často chodí pozdě lidé se sklonem k perfekcionismu.
Je tomu proto, že nedokážou odejít, aniž by měli všechno precizně hotovo. Jenže jejich preciznost paradoxně vede k tomu, že zůstávají sami. Neradi odcházejí od rozdělané práce a nestihnou na schůzku přijít včas. Jenže trpělivost jejich partnerů má své hranice. Pokud tedy váháte, jestli dodělat úkol, nebo jít na předem domluvenou první schůzku, zeptejte se sami sebe, co je důležitější. Možný hezký vztah, nebo hotový úkol, který by klidně počkal do zítřka?
2: Přílišná přítomnost mobilu
Máte tendenci zvednout telefon, kdykoli vám zazvoní? Dáváte mobil vždycky na stůl a každou chvíli pohledem kontrolujete, jestli vám nepřišla zpráva? Odpovídáte na zprávy hned, když vám pípne mobil? Napadlo vás někdy, že váš partner nebo partnerka mohou mít pocit, že jsou na rande s vaším mobilem spíš než s vámi?
Je-li pro vás mobil skutečně tak důležitý, časem může dojít k tomu, že váš protějšek na tento prapodivný milostný trojúhelník nepřistoupí. Jestliže nechcete být celý život sám nebo sama, buďte na chvíli nedostupní. Ne co se týče vás dvou, ale zkrátka zmáčkněte to magické tlačítko VYPNOUT.
Tento krok má samé klady: zjistíte, že po dobu vaší nedostupnosti se nic zásadního nestalo, budete mít pocit většího klidu a odpočinku, a hlavně se budete moct plně věnovat sobě a svým blízkým. Uvidíte, jak stoupnete v očích svého partnera či partnerky, když vám zazvoní telefon a místo, abyste hovor přijali, telefon vypnete. Ten, kdo je s vámi, pak bude mít pocit obrovské důležitosti, že kvůli němu svůh zlozvyk potlačíte a učiníte se nedostupnými, aby vás dva nikdo nerušil.
Zlozvyk č. 3: (Ne)úmyslné shazování protějšku
Samotnou mě velmi mrzí, když od svých klientů slyším, jak málo jsou za své úspěchy chváleni. Mnozí mají za sebou opravdu obdivuhodné věci, avšak téměř všichni se svěřují, že pořád kolem sebe slyší samou kritiku, a to hlavně od svých partnerů. Jestliže jste tedy v počátcích vztahu, snažte se váš protějšek spíš chválit. I já jsem zažila moment, kdy jsem měla radost například z úspěšně složené zkoušky, ale můj tehdejší partner mi místo pochvaly a uznání řekl, že tohle přece až tak těžká zkouška nebyla, a abych si o sobě příliš nemyslela.
Samozřejmě mě jeho slova mrzela, ale tehdy jsem měla za to, že takový přístup je v pořádku. Jeho tendence shazovat cokoli, na čem mi tehdy záleželo, neustále přetrvávala. Jednoho dne došla trpělivost a já jsem se s ním rozešla. A jak jste na tom vy? Chválíte svou poločivku, nebo máte tendenci na ní vidět jen samé chyby?
Přečtěte si také: Jeroným Klimeš: Rozchod je předvídatelný proces
4: Častá jednosměrná komunikace
Je nepochybně příjemné, když vám každé ráno přijde milá textovka plná hezkých slov. A tak je to každý den. Probudíte se a hezká zpráva od vaší drahé polovičky vám svítí na displeji. Určitě vám udělá radost, je to tak?
Jenže namísto napsání odpovědi se vrhnete do ranního spěchu a následného pracovního kolotoče. Že vám ráno přišla milá zpráva, už večer ani nevíte. Pak vám zazvoní telefon a na druhém konci je osoba, která vás má ráda a volá vám jen tak… Prostě chce slyšet, jak se máte.
Druhému na vás záleží, tak se vám snaží dát své city najevo. Jenže je velmi frustrující, pokud je v projevech náklonnosti sám nebo sama a vy nenajdete čas na odepsání nebo zavolání. Dřív nebo později začne mít váš protějšek pocit, že vám na něm nebo ní asi nezáleží. Jinak byste přece odepsali, nebo aspoň někdy zavolali první. V případě, že vám chodí milé zprávy, zkuste také někdy napsat či zavolat jen tak. Vzpomeňte si, jakou radost vám to vždy udělá. Jestliže jste to vy, kdo komunikuje více a partner nereaguje, tak buďte otevření a o svých pocitech mu řekněte. Můžete tím předejít velké frustraci a upevníte tím důvěru ve vztahu.
Zlozvyk č. 5: Lhostejnost
Snažíte se být kreativní? Vymýšlíte, co budete dělat, kam pojede na víkend, na co byste mohli jít do kina nebo z ničeho nic překvapíte přítele či přítelkyni lístky na koncert? Taková kreativita rozhodně není jen tak a skrývá se za ní nemalé úsilí. Není nic horšího, než když místo radostného a spokojeného výrazu v partnerových či partnerčiných očích vidíte jen lhostejnost. Čekáte, že toho druhého potěšíte, a místo toho přijde jen neutrální: „Tak díky.“
Když se taková reakce zopakuje několikrát, není se čemu divit, když partner, který vyvíjí snahu, prostě řekne dost a vztah ukončí. Snažte se tedy, abyste byli oba ve vztahu kreativní, přívětiví a vnášeli do něj spokojenost a pohodu. Budujete tak pevné základy, které se vám vrátí v podobě radosti a štěstí s člověkem, kterého máte rádi a se kterým je vám fajn.
Máte-li dotaz ke členství či uživatelskému kontu, navštivte naši stránku Péče o zákazníka. Máte dotaz ke článku? Napište nám na [email protected]