Přečtěte si 5 rad naší psycholožky Marine, jak upevnit důvěru ve vztahu. Proč se nebát mluvit o svých pocitech a jak se naučit přijímat kritiku druhého?
Zdraví je základ šťastného života. Kromě pravidelných návštěv lékaře, pohybu a polnohodnotné stravy existují ještě další způsob, jak posílit a zlepšit svůj zdravotní stav. Nevíte který? No přece dlouhodobý vztah!
Četné studie dokazují, že kvalitní dlouhodobý vztah dvou zralých lidí je zdraví prospěšný. Britští vědci David a John Gallacherovi jich porovnali rovnou 148 a zjistili, že jejich závěry se v mnoha věcech shodují. Ženatí muži jsou například zdravější po fyzické stránce, protože ženy se obecně více zajímají o zdravý životní styl. Sezdané ženy jsou pak spokojenější a vyrovnanější po stránce psychické, protože si cení vztah jako takový.
Jak konkrétně nám naše zdraví zlepšuje dlouhodobý vztah?
1. Pravidelnější strava
Mezinárodní studie naší internetové seznamky z roku 2012 ukazuje, že lidé v manželství jedí v průměru o 15,25% pravidelněji. Není divu, společné večeře či víkendové snídaně patří k příjemnému a důležitému trávení času.
2. Méně bolesti
Výzkumníci ze State University of New York pomocí MRI scanů sledovali procesy v mozku lidí, kteří byli zamilovaní. Dospěli k závěru, že lidé v kvalitním vztahu mají více aktivovanou tu část mozku, která drží bolest pod kontrolou. Ve studii provedné mezi 127 tisíci dospělými si manželé stěžovali méně na bolesti hlavy nebo zad, než lidé nezadaní.
Další, poněkud drsná studie pak zkoumala reakce 16 manželek vystavených elektrickému šoku a zjistila, že pokud při tomto pokusu držely za ruku svého muže, vykazovali menší mozkovou aktivitu zaměřenou na bolest. Navíc zde platila úměra, že čím šťastnější manželství měly, tím méně bolesti vnímaly. Dlouhodobý vztah tedy očividně funguje lépe, než ibalgin.
3. Dlouhodobý vztah znamená lepší spánek
Studie eDarlingu ohledně života v páru také zkoumala kvalitu spánku zadaných uživatelů. Ti ve vážném vztahu měli v průměru o 18% klidnější, kvalitnější a hlubší spánek, než v době, kdy byli single. Dává to smysl, snad každý totiž raději usíná s někým, než o samotě, a méně propadá osamělým myšlenkám nebo strachu ze tmy.
4. Lehčí zvládání stresu
Jste-li ve vážném vztahu, kdy je Vám protějšek oporou; nejen, že lépe spíte a jíte, ale očividně i lépe snášíte stresové situace. Doktor Arthur Aron, který prováděl výše zmiňovanou studii využívající MRI k tomu říká: „Jste-li konfrontování se stresovým faktorem a máte podporu někoho, kdo vás miluje, zvládáte to lépe.“ Přijdete-li například o práci, pomoc partnera Vám pomůže nejen finančně, ale hlavně emocionálně.
5. Delší život
Že sezdaní lidé žijí déle, je již všeobecně známo a dokázáno. Sourhn studií Davida a Johna Gallacherových, publikované v British Medical Journal v roce 2011 tvrdí, že nejedná-li se o srdcobol v pubertě, nebo nevyhovující partnerský svazek; je naplňující dlouhodobý vztah prospěšný jak na těle, tak na duchu.
Další studie, prováděná po dobu 8 let a užívající data z National Health Interview Survey zjistila, že singles mají 58% větší šanci zemřít, než lidé v manželství. Podle doktora Arona se tak děje zejména díky vzájemné praktické podpoře, finančním výhodám a také díky rodině a dětem, které poskytují oporu. Doktor Harry Reis, spoluautor Encyclopedia of Human Relationships říká, že manželství chrání před smrtí díky tomu, že zažehnává pocity izolace a osamění, jejichž vliv na úmrtnost byl již prokázán.
Zdroje:
Marriage is good for physical and mental health, study finds, Sciencedaily.com, 28. 1. 2011. http://www.sciencedaily.com/releases/2011/01/110127205853.htm
Single-Leben: Langweilig und ungesund?, eDarling.de, 19. 10. 2012, http://www.edarling.de/presse/blitzlicht/single-leben-langweilig-und-ungesund
Sherry Rauh, Surprising Health Benefits of Love, Medicine.Net.com, archiv z roku 2009, http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=97679